Prázdninové ohlédnutí

Ohlédnutí prvé – Tábor mladých hasičů

Jako každý rok, tak i v letošním roce se sešli mladí hasiči z Přeštic, Oplotu a Blovic na svém letním táboře. Byli jsme posíleni o malé táborníky z Prahy, Brna, Beskyd a Českého Krumlova. Tábor se konal od 26. 7. do 6. 8. 2015 v našem osvědčeném Rekreačním středisku Hlavatice ve Zbirohu.
Tématem letošního tábora bylo Scooby – doo a záhady kolem Hlavatice. Scooby se svými kamarády a 46 táborníky musel vyřešit nejednu záhadu. Během 12 dní museli najít ztracené zbirožské pověsti, zachránit prsten zbirožského rytíře, objasnit tajemství Bílé paní na Točníku, vysvobodit ducha zlého piráta, najít ztracenou mumii, zjistit, kdo odcizil jejich dodávky, vypátrat paměti zbirožského zámku a nakonec ochránit poklidný průběh Halloweenu. Táborníci zažili den na ruby, kdy si naši starší táborníci vyzkoušeli roli vedoucích, a my se na chvíli stali táborníky. Během našich táborových dnů jsme si osvěžili práci s buzolou, zasportovali si, vyřádili se na skluzavce, vyrobili pár dárečků pro rodiče či sourozence, zahráli spoustu her a v parném dni navštívili aquapark v Hořovicích.
Tábor utekl jako voda a i když se u některých malých táborníků neobešel bez slziček a stýskání, bylo pro nás velikým potěšením, že už se těší na příští rok a s napětím čekají na téma tábora. Konec tábora pro nás byl smutný i z toho důvodu, že se již na Hlavatici nesejdeme, neboť rekreační středisko v letošním roce končí. Ale naši táborníci se nemusí bát. Již máme rozjednány nové táborové základny a doufáme, že vybereme tu správnou, abychom tam prožívali opět pěkných dvanáct dní, jako předešlých sedm roků na Hlavatici.

Ohlédnutí druhé – Výjezdy hasičů

Naše jednotka vyjížděla k událostem mnohem více, jak v předešlých rocích. Naposledy v roce 2002, kdy naši zemi ničily povodně. Nyní je tomu naopak. Vzhledem k počasí se odstartovala velká vlna požárů polí a lesů.
V červenci a srpnu jsme likvidovali celkem 36 událostí. Z toho bylo 10 požárů, 4 dopravní nehody, 15 technických pomocí a 7 ostatních událostí (ZOČ).

Ohlédnutí třetí – Mistrovství ČR ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel jednotek SDH obcí

Ve dnech 21. a 22. 8. 2015 se konalo v Třinci III. Mistrovství ČR jednotek SDH obcí ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel. Tohoto soutěžního klání se zúčastnili vítězové krajských kol. Plzeňský kraj zastupovali vítězové krajského kola, které se uskutečnilo 8. 8. 2015 v Železné Rudě. Stali se jím blovičtí hasiči. Chlapci měli o to těžší úkol, že jeli obhajovat prvenství z roku 2013.

V Třinci se setkaly velice vyrovnané a silné týmy. Vlastně všichni hasiči byli vítězové, neboť ukázali, že jsou připraveni kvalitně a profesionálně pomoci lidem, kteří jsou v nesnázích.

Přesto, že se našim chlapcům nepodařilo prvenství obhájit a umístili se na 13. místě, neznamená to, že by se vzdali. Čekají je další závody, nejbližší v říjnu ve Zvíkovci a budou se snažit nezdar z mistrovství napravit. Také nás ubezpečili, že za dva roky budou opět bojovat o postup na krajském kole a pokud zvítězí, pojedou na mistrovství získat titul zpět.

Ohlédnutí čtvrté – Stezka požárníka Sama s hasiči

29. srpna 2015 patřil den na hasičské zbrojnici v Blovicích a v jejím okolí dětem. Sbor dobrovolných hasičů připravil pro děti odpolední putování s názvem Stezka požárníka Sama. Děti si prošly trasu, která začínala u řeky v Cecimě, pokračovala k rybníku Tampák, dále do zámeckého parku a končila na hasičské zbrojnici. Na jednotlivých stanovištích si děti vyzkoušely svoji zručnost, odvahu i znalosti z požární tematiky. Projely se na hasičském člunu, vyzkoušely si jak nesnadný je pohyb v zakouřeném prostředí, a že hasiči nemají jednoduchou práci. Také si zastřílely ze vzduchovky, zařádily si ve skákacím hradu, vyzkoušely si “opilecké brýle „ s Besipem a na závěr je zaplavila očekávaná pěna. A protože nám v letošním roce počasí přálo, po pěně následovalo vodní osvěžení.
Na závěr si děti zatančily na malé Zumba párty.

Doufáme, že se dětem naše stezka líbila a určitě v příštím roce nebo i dříve, připravíme pro naše dětské kamarády další hasičské překvapení.
Naše snaha pobavit děti se neobejde bez pomoci kamarádů a sponzorů.

Na tuto akci nám přispěly a pomohly firmy Stavebniny Kraus, Dřevovýroba Hepa s.r.o., paní Langrová Plzeň, Českomoravská stavební spořitelna paní Šnajdrová, Stihl Petr Škola, Kovoobrábění Gešvinder, Pekařství a cukrářství Jan Pondělík, Besip v čele s panem Špačkem, Česká pojišťovna, město Blovice, Muzeum jižního Plzeňska včele s paní ředitelkou PhDr. Radkou Křížovou Červenou.

Poděkování patří také všem hasičům a našim přátelům, kteří nám vypomohli, Karolíně Houškové, Lukáši Houškovi, Věře Školové, Adéle Slukové, Lence Valentové, Kateřině Volfové, Anetě Synáčové, Iloně Křížové, Drahoslavě Synáčové, Martině Králové, Vlastimilovi Jungerovi a Marii Cres.

Za SDH Blovice

Ivana Školová